09.08.2022

Вартість природного газу на європейских хабах (день наперед):

TTF – 191.35 EUR/MWh ($2 069) (-0.8%)

THE – 191.96 EUR/MWh ($2 075) (-0.8%)

CEGH – 192.60 EUR/MWh ($2 082) (-1.7%)

PEG – 119.70 EUR/MWh ($1 294) (+1.6%)

Вартість природного газу на європейских хабах (ф'ючерси на вересень):

TTF – 193.11 EUR/MWh ($2 088) (-1.5%)

THE – 193.55 EUR/MWh ($2 092) (-1.7%)

CEGH – 194.64 EUR/MWh ($2 104) (-1.7%)

PEG – 135.11 EUR/ ($1 461) (-2.1%)

Україна має бути зацікавлена у збільшенні власного газовидобутку

09/09/21

Сприятлива цінова кон’юнктура, стабільні правила, відсутність нових податків та потрясінь – ключові умови для розвитку нафтогазовидобувної індустрії та збільшення обсягів видобування власного газу. На цьому акцентували увагу міжнародні та вітчизняні експерти під час дискусії на тему: «Яке майбутнє в українського газовидобутку?». Захід був організований Асоціацією газовидобувних компаній України.

Природний газ ще мінімум 15-20 років користуватиметься великим попитом на світових ринках, адже є перехідним видом палива від традиційної енергетики до відновлювальної. Це означає, що галузь має хороші перспективи для розвитку і ті держави, які володіють достатніми запасами природного газу будуть це використовувати в найближчі роки.

Міжнародний експерт з енергетики із 30-річним досвідом роботи у нафтогазовій галузі, старший науковий співробітник Центру стратегічних і міжнародних досліджень (CSIS) Едвард Чоу переконаний, що Україна має значний потенціал не лише забезпечити себе газом власного видобутку, а й стати його експортером.

«Власний газ - це, по-перше, енергетична безпека країни, а, по-друге, реальна можливість стати привабливим активом, а не тягарем для ЄС. Для зростання газовидобутку потрібні стабільні, прозорі та прості регуляторні умови, а також успішні проєкти вітчизняних компаній. Це буде хорошим сигналом для іноземних інвесторів», - наголосив Едвард Чоу.

Директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко переконаний, що суттєвим стимулом для України видобувати більше природного газу є Північний потік -2. З його слів, якщо у нас не буде транзиту, то схема поставки природного газу і робота газотранспортної системи буде набагато складнішою, ніж зараз. І саме збільшення обсягів видобування газу може бути одним із серйозних варіантів заповнення наших трубопроводів і забезпечення газом споживачів. Ймовірно, що утримання української газотранспортної системи в повному обсязі не матиме сенсу, тож треба залишити частину ГТС для обслуговування внутрішнього видобутку та постачання газу з країн ЄС. Це питання, що найближчим часом постане перед державою.

«Nord Stream 2 – з одного боку це погано, бо відбирає у нас серйозні обсяги транзиту та доходу, а з іншого боку – це добре, оскільки буде слугувати стимулом для нашої влади та нашого уряду створювати належні умови для зростання власного газовидобутку. Тому що іншого шляху у нас немає», - зазначив Володимир Омельченко.

Українські газовидобувники готові інвестувати у сектор та нарощувати видобуток газу. Про це свідчить активність на ринку, який починає оговтуватися після минулорічної кризи.

«Цьогорічні сприятливі ціни на газ, без сумніву, стимулюватимуть інвестиційну діяльність. Вочевидь, це тимчасова ситуація, адже ринку газу притаманна висока волатильність, короткочасні періоди високих та низьких цін. Тренд низької ціни виявився досить довгим. А миттєвого нарощення газовидобутку не буває. По-перше, нафтогазовидобувний бізнес є інертним, а також доволі ризикованим і за статистикою лише кожна третя свердловина в нашій країні є успішною. А по-друге, через особливості розробки родовищ та оформлення всіх дозвільних процедур, перші комерційні припливи газу компанії зможуть отримати не раніше, ніж через рік-півтора з моменту прийняття інвестиційного рішення про буріння свердловини. Для газовидобувників надзвичайно важливим є стабільність та передбачуваність у секторі, а також відсутність додаткових податків та обтяжень», - сказав виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній України Артем Петренко.

Він також зазначив, що на сьогодні досить актуальним є врегулювання питання діоксиду вуглецю як у видобувних так і в інших галузях промисловості. Держава має створити передумови для успішної реалізації глобальних проєктів, що передбачають повний цикл поводження з СО2, включаючи вилучення та утилізацію. Враховуючи, що такі проєкти є високозатратними і більшість із них знаходиться на стадії вивчення та експериментального впровадження, потрібні законодавчі передумови реалізації таких проєктів – стимули та врегулювання, технічна та екологічна експертизи, мільярдні інвестиції та підтримка міжнародних партнерів.

Аналітика
06/08/22

Асоціація газовидобувних компаній України пропонує вашій увазі щотижневий моніторинг нафтогазовидобу...

30/07/22

Асоціація газовидобувних компаній України пропонує вашій увазі щотижневий моніторинг нафтогазовидобу...

23/07/22

Асоціація газовидобувних компаній України пропонує вашій увазі щотижневий моніторинг нафтогазовидобу...

16/07/22

Асоціація газовидобувних компаній України пропонує вашій увазі щотижневий моніторинг нафтогазовидобу...

09/07/22

Асоціація газовидобувних компаній України пропонує вашій увазі щотижневий моніторинг нафтогазовидобу...