24.01.2023

Вартість природного газу на європейських хабах (день наперед):

TTF – 66.65 EUR/MWh ($764) (+0.1%)

THE – 67.05 EUR/MWh ($769) (+0.1%)

CEGH – 69.90 EUR/MWh ($802) (-2.7%)

PEG – 62.04 EUR/MWh ($711) (-5.0%)

Вартість природного газу на європейських хабах (ф'ючерси на лютий):

TTF – 66.10 EUR/MWh ($758) (-1.1%)

THE – 67.00 EUR/MWh ($768) (-0.9%)

CEGH – 67.40 EUR/MWh ($773) (-1.8%)

PEG – 62.60 EUR/MWh ($718) (-1.2%)

Державне регулювання ціни на газ поглибить енергетичну кризу в країні

31/12/21

Асоціація газовидобувних компаній України, яка об’єднує провідні газовидобувні підприємства державної та приватної форми власності, звертає увагу Президента України, уряду, народних депутатів та громадськості на загрози втручання держави у регулювання ціни на природний газ, який видобутий приватними компаніями.

Прийняті Кабінетом Міністрів України Постанови № 1433 та 1435 від 30 грудня 2021 року є незаконними та суперечать чинному законодавству, зокрема, Закону України «Про ринок природного газу», адже передбачають, що починаючи з 1 січня до 30 квітня 2022 року включно, приватні газовидобувні компанії будуть зобов’язані щомісячно продавати 20% видобутого газу на товарній біржі за регульованою ціною. Державний контроль ціни реалізації природного газу не лише не вирішує проблеми споживачів, а й матиме катастрофічні наслідки для енергетичного сектору України.

Застосування таких неринкових механізмів державного регулювання ціни буде означати відмову України від взятих на себе міжнародних зобов’язань у частині створення єдиного ринку газу, у том числі Договору про створення Енергетичного Співтовариства та Угоди про Асоціацію, а також відмову від подальшої імплементації цілої низки актів законодавства Енергетичного Співтовариства у галузі енергетики.

Досвід провідних європейських країн, які також стикнулися з енергетичною кризою свідчить, що вони не втручаються у функціонування ринку природного газу та не відмовляються від конкурентного ціноутворення. Натомість, там влада йде шляхом підтримки населення та бізнесу: надає пільги та субсидії для вразливих домогосподарств за рахунок коштів держбюджету, тимчасово знижує податки для компаній та вводить одноразові виплати для споживачів.

Неринкові механізми та емоційні рішення не лише не допоможуть врегулювати енергетичну кризу в Україні, а й навпаки – поглиблять її ще більше та призведуть до ще більшої імпортозалежності в майбутньому. Так, за останні 5 років приватні газовидобувні підприємства наростили обсяги видобування природного газу більш ніж на 20%. За результатами 2021 року незалежні компанії видобудуть 5 млрд м3, що становитиме понад чверть від усього видобутку в країні та стане абсолютним рекордом. Водночас, зупинка інвестиційної діяльності цілком логічно призведе до щорічного падіння газовидобутку, зменшення податків у державний та місцевий бюджети, скорочення робочих місць в секторі та суміжних галузях. Крім того, враховуючи ймовірний запуск Північного потоку – 2 та ризик скорочення або повного припинення транзиту російського газу через територію України, це суттєво послабить енергетичну безпеку нашої країни.

Акцентуємо увагу, що державне втручання у ринок газу негативно вплине й на інвестиційну привабливість України на міжнародній арені. Адже запровадження фіксованих цін на газ стане негативним сигналом для всіх іноземних гравців, які планують інвестувати не лише у нафтогазовидобуток, а й інші сектори вітчизняної економіки. Крім того, підходи щодо обмеження ціни на природний газ є несумісними із задекларованим Україною курсом на європейську інтеграцію і призведуть до непоправних наслідків.

«Державне регулювання ціни на видобутий газ – це абсолютно неринковий механізм, через який, без перебільшення, ми можемо втратити власне газовидобування. Якщо ми створили ринок газу в Україні, то треба працювати за правилами, адже ключовим аспектом роботи будь-якого інвестора є довіра до держави. Долати енергетичну кризу потрібно опираючись на досвід європейських країн, а не завдяки обмеженням чи примусовим діям, які направлені на діяльність приватних газовидобувників», - наголошує виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній України Артем Петренко.

Звертаємо увагу, що за ініціативи органів державної влади та за участі газовидобувних підприємств було проведено ряд конструктивних зустрічей з метою пошуку шляхів зменшення негативного впливу аномальних стрибків цін на природний газ на економіку України, в результаті яких було напрацьовано прозорий, ринковий, швидкий та зрозумілий механізм вирішення даної кризової ситуації. Незважаючи на це, Кабінетом Міністрів України було фактично скасовано всі попередні домовленості, що унеможливлює оперативне вирішення проблеми.

Асоціація газовидобувних компаній України закликає владу переглянути рішення про введення ручного регулювання ціни на видобутий газ та зосередити увагу на конструктивному вирішенні подолання наслідків енергетичної кризи. У випадку, якщо думка газовидобувників буде проігнорована, компанії будуть змушені відстоювати свої законні інтереси у встановленому законодавством порядку.

Аналітика
21/01/23

Асоціація газовидобувних компаній України пропонує вашій увазі щотижневий моніторинг нафтогазовидобу...

14/01/23

Асоціація газовидобувних компаній України пропонує вашій увазі щотижневий моніторинг нафтогазовидобу...

07/01/23

Асоціація газовидобувних компаній України пропонує вашій увазі щотижневий моніторинг нафтогазовидобу...

31/12/22

Асоціація газовидобувних компаній України пропонує вашій увазі щотижневий моніторинг нафтогазовидобу...

24/12/22

Асоціація газовидобувних компаній України пропонує вашій увазі щотижневий моніторинг нафтогазовидобу...