24.03.2023

Вартість природного газу на європейських хабах (день наперед):

TTF – 42.99 EUR/MWh ($496) (+9.0%)

THE – 43.67 EUR/MWh ($503) (+8.6%)

CEGH – 44.37 EUR/MWh ($511) (+5.7%)

PEG – 42.90 EUR/MWh ($495) (+8.3%)

Вартість природного газу на європейських хабах (ф'ючерси на квітень):

TTF – 43.16 EUR/MWh ($498) (+7.7%)

THE – 43.75 EUR/MWh ($504) (+7.0%)

CEGH – 44.47 EUR/MWh ($513) (+6.8%)

PEG – 42.61 EUR/MWh ($491) (+7.5%)

Зима близько: до чого готуватися українцям?

Колонка виконавчого директора Асоціації Артема Петренка для видання "Бізнес Цензор". 

Україна та Європа готуються до найскладнішої зими. Як йде підготовка до опалювального сезону та які шанси на успішне проходження?

Приблизно за місяць з невеликим в Україні стартує опалювальний сезон. Вперше він проходитиме в умовах широкомасштабної війни, постійних обстрілів та величезних ризиків загострення ситуації через дії російських окупантів.

На початок вересня в українських підземних газосховищах зберігається 13 млрд м3 газу. За прогнозними розрахунками до 15 жовтня буде приблизно 14.4 млрд м3. Близько 4.8 млрд м3 в ПСГ - це буферний газ, який неможливо використовувати, тож доступний ресурс, яким володітиме Україна на старті опалювального сезону – щонайменше 9.5 млрд м3 газу.

Для порівняння, минулої осені-зими Україна використала 19.4 млрд м3 газу. Цьогоріч, споживання газу суттєво зменшиться, зважаючи на падіння промисловості та масове переміщення людей. За даними Міненерго, попит на газ вже впав на 40%.
Повномасштабне вторгнення рф в Україну, змусило Європу діяти рішуче, щоб обрубати газову залежність від країни-агресора. Частка російського імпорту газу вже зменшилася з 40% на початку року до приблизно 20%.

На кінець серпня підземні сховища ЄС були заповнені на 80%. Такої цифри планували досягти до листопада, але впоралися на два місяці швидше. І сталося це завдяки збільшенню закупівлі скрапленого природного газу, частка якого в споживанні подвоїлася з 19% до 37%, а також надходженню більшої кількості трубопровідного газу з Норвегії, Алжиру та Азербайджану.

Крім того, європейські лідери ведуть активні перемовини з Ізраїлем, Єгиптом, Конго щодо нарощення експорту газу.

Цілком зрозуміло, що цей опалювальний сезон буде проходити в умовах тотальної економії газу.

Кабмін планує знизити взимку мінімальну температуру в квартирах з 18-20 градусів до 16°C. Мінус 2-4 градуси у домівках не дадуть українцям замерзнути, проте в масштабах країни дозволять зекономити майже чверть енергоресурсу.

У Європі також будуть економити. Країни вже домовилася добровільно скоротити споживання газу на 15%, а в разі екстреної ситуації – це стане обов’язковим для всіх членів ЄС. Серед інших заходів економії європейці повертають в експлуатацію електростанції, що працюють на нафті й вугіллі, відбирають підприємства, яким газ надаватиметься в пріоритетному порядку, заохочують людей утеплювати будинки, зменшувати температуру в газових котлах та радіаторах.

Щоб допомогти населенню та бізнесу в цей складний час влада вводить субсидії та податкові пільги.

Уряди країн вдаються подекуди до неординарних заходів економії, але вони в сукупності будуть не менш дієвими. Так, для прикладу, у Німеччині заборонили обігрівати приватні басейни та освітлювати архітектури.

У Франції планують відключати підсвічування вивісок в магазинах у нічний час, знизять освітлення торговельних приміщень. У Швейцарії - одній з найбагатших країн - пішли ще далі: громадян штрафуватимуть за надмірну витрату тепла взимку.

Так, температура у будівлях має бути максимум +19°C, гаряча вода - до 60-ти градусів, заборонено підігрівати сауни та басейни, а також не можна ставити обігрівачі й намети з газовим обладнанням. Виняток зроблено для лікарень, пологових будинків та будинків престарілих.

За навмисне порушення можуть ув'язнити на три роки, а якщо ж температурний режим порушать випадково - оштрафують від 30 до 3 тис. швейцарських франків (€30-3000).

Такі складні, а подекуди кардинальні кроки - від чіткого розуміння "хто є хто" у цій "газовій" війні": Європа більше не покладається на росію і вибирає шлях перестрахуватися, щоб пережити зиму.

Про ненадійність рф як постачальника газу все дедалі частіше й голосніше говорять лідери європейських країн, зокрема, й Німеччини, яка є найбільшим у ЄС споживачем блакитного палива в тому числі з росії.

Так, на тлі енергетичної кризи та перебоїв з поставками газу, німці не зупинятимуть роботу двох діючих АЕС щонайменше до 2023 року. І це в той час, коли дебати про повну зупинку атомних станцій в країні ведуться ще з 90-х років, а в 2011-му на законодавчому рівні було прийнято рішення про відмову від виробництва атомної енергії.

Україна, на жаль, не зможе перейняти більшість європейських способів економії газу і основна причина у видах палива, які використовують в ЄС та в Україні як первинні джерела енергії.

В Європі природний газ використовується для опалення приблизно половини всіх домогосподарств. Торік в загальному балансі виробництва електроенергії на газ припадало близько 25%. Таким чином додатково вимкнений електроприлад знижує споживання газу.

В нашій країні атомні та вугільні станції в минулому році забезпечили майже 80% всієї електроенергії, а на газову генерацію припало менше 1%. Раніше Україна майже не використовувала газ для електрогенерації, адже мала достатньо потужностей атомних станцій та запасів вугілля. На початку 2021 році через низькі запаси вугілля було дозволено заміщати його газом.

Потенційно, з наявними запасами газу та поповненням ПСГ впродовж наступних місяців, цілком реально пережити зиму без суттєвих ускладнень. Але є кілька серйозних викликів, до яких треба бути готовими.
Немає сумніву, що росія вдаватиметься до різних провокацій, щоб зірвати опалювальний сезон. Не лише в Україні, а й у Європі. Вона це почала робити ще навесні, коли було зупинено транзит газу до ЄС через ГВС "Сохранівка", потім була спроба "газпрому" влаштувати аварію на магістральному газопроводі, а також й повні зупинки транзиту "Північним потоком" та "Турецьким потоком".

З кінця серпня "Північний потік" знову зупинено: спочатку росіяни перекрили його на кілька днів для техобслуговування, а далі сказали, що він не працюватиме невизначений термін.

Кремль вже відкрито заявляє, що вся справа у запроваджених санкціях Заходу і проблеми з постачанням газу будуть зберігатися доти, доки їх не буде знято. Європа ж у відповідь вкотре наголошує на ненадійності російського "газпрому" як постачальника газу, цинізмі рф та порушенні укладених раніше контрактів. Росіяни йдуть ва-банк та погрожують не виконувати контрактні зобов'язання щодо поставки енергоресурсів, якщо ЄС запровадить обмеження цін.

На сьогодні, транзит газу з росії до ЄС є критично низьким, українська ГТС працює на менш ніж 20% від загальної потужності. З наближенням холодів постачання може стати ще меншим або й взагалі зупиниться.

Припинення транзиту газу через Україну призведе до зміни режиму роботи нашої газотранспортної системи, яка була спроектована як єдиний складний механізм для транспортування природного газу. Це буде екстраординарною ситуацією для нашої держави, але й означатиме крах для російського монополіста.

Україна має потужності імпортувати газ за так званими гарантованими потужностями, які за останні півтора року зросли вдвічі - до 54 млн м3 на добу. Фактично це може закрити половину середньодобового обсягу споживання газу на цю зиму.

На додачу до цього ціни на газ влітку у Європі били рекорди. У серпні вони перетнули позначку $3 500 за 1 000 м3, а зараз коливаються в межах $2 200-2 500 за 1 000 м3.

Причиною є заповнення європейських ПСГ швидше плану, а також можливість обмеження цін на електроенергію. Не зважаючи на це, "газова війна" не закінчилася і з початком холодів може посилитися через маніпуляції росії.

Імпортувати Україні паливо за високих цін – економічно не вигідно. А не поповнюючи ПСГ за рахунок імпорту, ми матимемо рекордно низькі запаси газу у сховищах на кінець опалювального сезону. Це зробить наступний не менш складним.

Не слід також виключати масові атаки росіян на об’єкти критичної інфраструктури, які забезпечують подачу газу українським споживачам. Пошкоджені чи зруйновані газогони потребуватимуть оперативного ремонту, а в зоні активних бойових дій це робити вкрай важко, а в деяких випадках – просто неможливо.

Найімовірніше, як заявляла місцева влада, централізованого опалення не буде в окупованому Маріуполі, а також у Слов'янську та Краматорську, які знаходяться на підконтрольній Україні території.

Під питанням й подальше відновлення роботи Запорізької АЕС, яка за рахунок 6 енергоблоків - 40% від усіх атомних реакторів країни - забезпечувала Україну електроенергією. На днях останній працюючий блок станції було відключено від енергомережі, розпочалася підготовка до його переведення у холодний стан.

Це суттєво ускладнить нам опалювальний сезон, адже у випадку повної зупинки, взимку виникне дефіцит електроенергії, який необхідно буде отримувати з інших джерел – вугілля/газу або імпортувати.

Саме тому, сьогодні як ніколи важливо утримати внутрішній видобуток газу, стимулювати та мотивувати компанії продовжувати діяльність задля зміцнення енергетичної безпеки.

Зима для України та Європи буде непростою. Проте від "газової війни" найбільше постраждає сама росія. Можливо, не цього року, але у перспективі найближчих. "Осушка" Європи і зменшення поставок вже призводить до того, що кожного дня рф спалює на заводі поблизу кордону з Фінляндією 4.3 млн м3 газу на суму $10 млн. Повна відмова ЄС від російського газу докорінно змінить газовий ринок і Україна з наявним ресурсним потенціалом має всі шанси зайняти в ньому гідну роль.

Джерело: https://biz.censor.net/m3366546

Аналітика
21/03/23

Спеціальний випуск присвячено газовидобувній галузі України та працівникам сектору, які весь 2022 рі...

18/03/23

Асоціація газовидобувних компаній України пропонує вашій увазі щотижневий моніторинг нафтогазовидобу...

11/03/23

Асоціація газовидобувних компаній України пропонує вашій увазі щотижневий моніторинг нафтогазовидобу...

04/03/23

Асоціація газовидобувних компаній України пропонує вашій увазі щотижневий моніторинг нафтогазовидобу...

25/02/23

Асоціація газовидобувних компаній України пропонує вашій увазі щотижневий моніторинг нафтогазовидобу...