27.09.2021

Видобуток природного газу з початку року – 14 455 636 тис. м3

Середньозважена ціна на природний газ (ресурс вересня) – 17 072 UAH/тис. м3 без ПДВ (100% передоплати)

TTF – 68.26 EUR/MWh ($847) (+0.8%)

NCG – 68.11 EUR/MWh ($845) (+0.7%)

GPL – 68.43 EUR/MWh ($849) (+0.7%)

CEGH – 69.74 EUR/MWh ($866) (+1.3%)

Потрібен баланс між екологією та економікою

Колонка виконавчого директора Асоціації Артема Петренка для видання GMK Center.

Необхідно розвивати та забезпечувати як екологічну, так і енергетичну безпеку.

Світ дуже активно змінюється. Ми всі чуємо, що більшість країн – країни Європейського Союзу, Північної Америки та Україна – стали на шлях часткової декарбонізації економіки. Вони починають менше використовувати традиційні види викопних палив, та переходять на більш екологічні та чисті. Саме таким видом палива є природний газ. Уже сьогодні країни Європейського Союзу активно заміщують вугілля природним газом.

Надзвичайно важливими є показники викидів СО2. Природний газ вдвічі ефективніший та чистіший, ніж вугілля. Дослідження провідних міжнародних агентств свідчать, що попит на традиційний природний газ найближчими роками буде стабільним і навіть зростатиме. Країни розуміють, що необхідно утримувати баланс між екологією та економікою, необхідно розвивати та забезпечувати, як екологічну, так і енергетичну безпеку. Без використання екологічно чистого виду палива цього досягти неможливо.

У країнах Європейського Союзу, незважаючи на вже доволі теплу літню погоду, ми бачимо високі ціни на природний газ, які є вищими, ніж навіть в Україні. По-перше, це наслідки минулорічної ситуації, коли була пандемія й газ майже не використовувався промисловістю. Починаючи з осені минулого року, використання газу почало збільшуватися. По-друге, це пов’язано з використанням газу для декарбонізації економіки. Тому попит на газ залишається стабільним.

За даними Державного реєстру вуглецевих одиниць, частка викидів СО2 саме нафтогазового сектору становить 1,1%. Для порівняння, енергетика – це понад 50%, транспорт – трохи більше 20%. Водночас нафтогазовидобувні компанії забезпечують понад 5% доходів до державного бюджету. Розуміючи необхідність як декарбонізації, так і розвитку новітніх технологій, необхідно підтримувати баланс між інтересами економіки й розвитку галузей та екологією.

Усі наголошують на необхідності знижувати викиди СО2. І ми підтримуємо цю тезу. Водночас під час видобутку газу безпосередньо в самих молекулах газу міститься певний відсоток СО2, який у подальшому використовується населенням та промисловістю. Яким же чином зменшити ці показники? Наразі в Україні відсутнє як законодавче, так і технічне врегулювання питання СО2, і це потрібно вирішувати. Тобто ми розуміємо, що можна прибрати СО2 з молекули газу, проте куди його дівати?

Є декілька шляхів вирішення цього питання. По-перше, діоксид вуглецю можна використовувати для того, щоб створювати нові речовини. Наприклад, синтетичні гази. Зокрема, СО2 можна використовувати для виробництва метанолу, який наразі де-факто здебільшого імпортується з Білорусі та з РФ. Тобто запуск проєктів з утилізації та використання СО2 може доповнити нашу економіку та позитивно вплинути на нашу національну валюту.

По-друге, це можливість закачування вуглекислого газу в пласт. Тобто природний газ видобувається, з нього виділяється СО2, а потім його знову повертають у надра. Такі проєкти успішно реалізовуються у світі. Вони коштують мільярди доларів. Наприклад, схожий проєкт реалізують у Норвегії, де за підтримки держави та найбільших компаній у морі створюються сховища для СО2. До слова, Норвегія є експортером газу, і саме газ є ключовим для розвитку її економіки. Вони не зупиняють і навіть не зменшують видобуток екологічно чистого ресурсу, а навпаки – створюють умови для того, щоб зберегти газовидобування й наростити його.

Третім напрямом є використання СО2 промисловістю за допомогою різних наявних у світі технологій.

Екологія та економіка надзвичайно пов’язані між собою, тому необхідно зберігати та забезпечувати баланс інтересів економіки та екології.

Джерело: https://bit.ly/3q8h3S1

Аналітика
16/09/21

Презентація виконавчого директора Асоціації Артема Петренка під час виступу на VIII Міжнародном...

13/09/21

Асоціація газовидобувних компаній України представляє щомісячний моніторинг газового ринку ...

11/08/21

Асоціація газовидобувних компаній України представляє щомісячний моніторинг газового ринку.  ...

26/07/21

Аналітики дослідження зазначають, що збільшення попиту на природний газ в наступні 15-20 років буде ...

20/07/21

Асоціація газовидобувних компаній України пропонує вашій увазі Дайджест новин газовидобувної індустр...