24.01.2023

Вартість природного газу на європейських хабах (день наперед):

TTF – 66.65 EUR/MWh ($764) (+0.1%)

THE – 67.05 EUR/MWh ($769) (+0.1%)

CEGH – 69.90 EUR/MWh ($802) (-2.7%)

PEG – 62.04 EUR/MWh ($711) (-5.0%)

Вартість природного газу на європейських хабах (ф'ючерси на лютий):

TTF – 66.10 EUR/MWh ($758) (-1.1%)

THE – 67.00 EUR/MWh ($768) (-0.9%)

CEGH – 67.40 EUR/MWh ($773) (-1.8%)

PEG – 62.60 EUR/MWh ($718) (-1.2%)

Нокаут для українського газовидобутку

Колонка виконавчого директора Асоціації Артема Петренка для видання Бізнес Цензор.

Підвищення ренти за видобуток газу автоматично призведе до падіння обсягів його виробництва та стагнації індустрії. Чому Україні не потрібен власний газ і для чого влада "вбиває" галузь?

У Верховній Раді 9 лютого було зареєстровано законопроєкт №7038 за авторства народного депутата Данила Гетманцева, що передбачає радикальне підвищення ставок рентної плати за видобування природного газу.Вже в цей четвер документ мають розглядати у залі за скороченою процедурою.

Окрім того, 11 лютого, за ініціативи Кабінету міністрів України у Парламент було подано альтернативний проєкт закону №7038-1, який має на меті ще більше підвищити ренту та повністю скасовує державні гарантії незмінності оподаткування для буріння нових свердловин, які діють до 2023 року.

Така "реформа" зовсім не нова для України, вона повторює сценарій восьмирічної давнини. Тоді підвищення ренти призвело до загального падіння обсягів газовидобування в країні та заморозки інвестпроєктів в наступні роки.

Але як бачимо, історія нас нічому не навчила і Україна вдруге наступає на ті ж самі граблі.

Нагадаю, влітку 2014 року українська влада кардинально підвищила рентні ставки за видобуток газу і продовжила їх на весь 2015 рік.

Тоді рента зросла з 28% до 55% (при видобутку з глибини до 5 000 м) і з 15% до 28% (при видобутку з глибини понад 5 000 м), а за договорами спільної діяльності незалежно від виду партнерства аж до 70%.

Таке значне податкове навантаження змусило більшість компаній повністю зупинити інвестиційну діяльність, відмовитися від буріння нових свердловин, капітальних ремонтів, розвідки нафтогазових ділянок тощо.

У 2015 році газовидобувниками було згорнуто проєктів на суму $400 млн. Простими словами це означає, що підприємства не пробурили 90% запланованих свердловин. Рівень капітальних інвестицій у сектор лише приватними компаніями тоді зменшився на 80%, якщо порівнювати з 2014 роком.

"Реформа" у секторі загальмувала темпи росту приватних видобувників. Якщо раніше, приватники стабільно нарощували видобуток газу на 0,6-0,8 млрд куб. м на рік, то після підвищення ренти - лише на 0,2 млрд куб. м газу.

Цілком очевидно, що без податкових ініціатив видобувники стабільно б нарощували обсяги видобування й рекордні 5 млрд куб. м газу, які приватний сектор добув у 2021 році, вони би підняли з надр ще в 2017–2018 роках. Відповідно, зберігаючи темп, видобуток незалежних компаній минулого року перевищив би 7 млрд куб. м природного газу.

Підвищення ренти призвело до стагнації галузі та зменшення видобутку, у деяких підприємств – на 40-50%. Як результат, у 2015 році Україна видобула менше 20 млрд куб. м власного газу, відкотившись до 2003 року.

Податкові ініціативи 2022 року вчергове призведуть до тих самих негативних наслідків: зупинки розвитку галузі та зменшення власного газовидобутку в найближчі роки. Більше того, подібні пагубні ініціативи ставлять під загрозу енергетичну безпеку країни і зроблять Україну ще більш залежною від імпорту енергетичних ресурсів, в тому числі, з країни-агресора РФ.

Україна власними руками знищує своє газовидобування, бо за таких "драконівських" податків продовжувати інвестиційну діяльність компанії не будуть.

Сприятливі ціни на газ та стабільна податкова політика стимулюють газовидобувників інвестувати у сектор. Ні для кого не є секретом, що нафтогазовидобувний бізнес є дуже ризикованим і потребує постійних інвестицій.

А через низький кредитний рейтинг України, у компаній немає інших джерел для фінансування нафтогазовидобувних проєктів окрім доходів їх підприємств. Без постійного вкладання значних коштів, видобуток буде зменшуватися щонайменше на 10-15% в рік.

Окрім того, нафтогазові родовища в Україні виснажені більш ніж на 80%. Щоб знаходити і видобувати газ, компаніям потрібно бурити все глибше і глибше. І хоча ультраглибоке буріння є доволі перспективним для нашої країни щодо збільшення обсягів видобутку, водночас воно потребує в 3-4 рази більше інвестицій, ніж для буріння звичайних свердловин. Але саме з глибин понад 5 км приватники видобувають майже 60% всього газу.

Підвищення ренти призведе до збільшення поставок імпортного газу в Україну. За підрахунками Асоціації, витрати країни на імпорт природного газу на наступний опалювальний період складуть близько 147 млрд грн або понад $5 млрд.

У 2023 році стагнація індустрії посилиться, газовидобуток впаде ще більше й на імпорт Україна витратить в рази більшу суму.

Податкова ініціатива завдасть серйозного удару по інвестиційні привабливості України на міжнародній арені. Нових гравців у секторі газовидобутку ми точно не побачимо, та й в інших галузях, ймовірно, також.

Адже якщо країна в односторонньому порядку змінює правила гри для однієї галузі, то й інші можуть опинитися в аналогічній ситуації.

Абсолютно дивним є той факт, що уряд з одного боку декларує курс на забезпечення потреб споживачів газом власного видобутку до 2030 року, а з іншого – "вбиває" галузь, суттєво підвищуючи ренту.

Але ж на двох стільцях не всидиш і потрібно робити вибір та визначатися: ви хочете наростити власний газовидобуток чи спонсорувати інших? Ми зміцнюємо енергетичну безпеку країни чи все-таки хочемо й надалі бути залежними?

Джерело: https://biz.censor.net/m3316336

Аналітика
21/01/23

Асоціація газовидобувних компаній України пропонує вашій увазі щотижневий моніторинг нафтогазовидобу...

14/01/23

Асоціація газовидобувних компаній України пропонує вашій увазі щотижневий моніторинг нафтогазовидобу...

07/01/23

Асоціація газовидобувних компаній України пропонує вашій увазі щотижневий моніторинг нафтогазовидобу...

31/12/22

Асоціація газовидобувних компаній України пропонує вашій увазі щотижневий моніторинг нафтогазовидобу...

24/12/22

Асоціація газовидобувних компаній України пропонує вашій увазі щотижневий моніторинг нафтогазовидобу...