18.01.2021

Видобуток природного газу з початку року – 872 035 тис. м3

Середня ціна на природний газ (ресурс січня) – 8100 UAH/тис. м3 з ПДВ (100% передоплати)

TTF – 20,42 EUR/MWh

NCG – 19,84 EUR/MWh

GPL – 19,90 EUR/MWh

CEGH – 19,16 EUR/MWh

На краю прірви: як зберегти газовидобувну індустрію

Колонка виконавчого директора Асоціації Артема Петренка для видання ТОП-100. Рейтинг крупнейших

Пандемія COVID-19 та економічна криза із шокуючим обвалом цін на вуглеводні назавжди залишать слід в історії нафтогазовидобувної індустрії.

Найбільші світові компанії фіксують рекордні багатомільярдні втрати, скасовують заплановані інвестиції, заморожують перспективні проєкти і скорочують персонал.

На жаль, події у вітчизняній газовидобувній галузі розвиваються за тим же сценарієм. Після трьох років підйому сектор перейшов до стагнації. Всі учасники ринку максимально оптимізували свої інвестиційні проєкти і з великою обережністю дивляться в майбутнє. Газодобувний бізнес дуже ризикований і передбачає постійне вкладення коштів в геологічну розвідку, буріння свердловин, проведення їх капітального ремонту, закупівлю необхідного суміжного обладнання тощо. Скорочення інвестицій у видобуток вуглеводнів вже найближчим часом призведе до ряду наслідків, серед яких найбільш болючим стане падіння видобування і ослаблення енергонезалежності країни.

Один з базових економічних законів свідчить: якщо не вживати заходів для розвитку, то спад після стагнації неминучий. Саме тому вітчизняні газовидобувники неодноразово заявляли, якщо цьогоріч не буде вжито заходів для підтримки галузі з боку держави, ми будемо мати катастрофічні наслідки не тільки в сфері газовидобування, але і в суміжних галузях, а також зростання дефіциту держбюджету.

Йдеться, перш за все, про фіскальних заходи, які є основою для інвесторів: продовження терміну незмінності оподаткування видобутку вуглеводнів з нових свердловин з 5 до 10 років, введення стимулюючої ренти для відновлення законсервованих і ліквідованих свердловин, а також стимулювання видобутку нетрадиційних покладів вуглеводнів. Необхідно також по аналогії зі стимулюючим режимом для видобутку природного газу ввести стимулюючу ренту для видобування нафти і конденсату.

Оперативне впровадження цих стимулів стане позитивним сигналом для інвесторів, дозволить стабілізувати роботу нафтогазовидобувної індустрії і уникнути катастрофічних ускладнень. Діяти треба невідкладно, не втрачаючи дорогоцінний час.

З огляду на нові реалії низьких цін на вуглеводні в наступні роки, виснаження нафтогазових родовищ в Україні, а також для підтримки бюджетоутворюючого сектору Асоціація газодобувних компаній України акцентує увагу на тому, що необхідно комплексно переглянути ставки оподаткування видобутку вуглеводнів в країні і уніфікувати їх з середньоєвропейськими показниками.

Незважаючи на всі складності цього року, державі потрібно думати про майбутнє. Тому ми і говоримо, що в глобальній гонці за інвестиціями у виграші залишаться ті країни, які не тільки не втратять власний видобуток, а й зможуть його наростити. А цього можна досягти лише впровадженням стимулюючих механізмів для видобутку вуглеводнів і створенням найвигідніших умов для інвесторів.

Україна має значний ресурсний потенціал, який необхідно ефективно реалізовувати, поєднуючи кращий вітчизняний і міжнародний досвід. Але без державної підтримки ми ризикуємо втратити вітчизняний видобуток вуглеводнів і можемо надовго забути про енергетичну незалежність.

Джерело: https://bit.ly/2PXPslh

Аналітика
18/01/21

Асоціація газовидобувних компаній України пропонує вашій увазі Дайджест новин газовидобувної індустр...

12/01/21

Асоціація газовидобувних компаній України пропонує вашій увазі щомісячний моніторинг газового ринку ...

11/12/20

Асоціація газовидобувних компаній України пропонує вашій увазі детальний огляд газового ринку в Укра...

15/10/20

Асоціація газовидобувних компаній України пропонує вашій увазі Дайджест новин газовидобувної індустр...

09/09/20

Презентація виконавчого директора Асоціації Артема Петренка в рамках VI Міжнародного галузевого фору...