27.05.2022

Вартість природного газу на європейских хабах (день наперед):

TTF – 81.85 EUR/MWh ($928) (+1.4%)

THE – 81.73 EUR/MWh ($910) (+1.3%)

CEGH – 85.47 EUR/MWh ($969) (+0.5%)

PEG – 74.39 EUR/MWh ($843) (-3.3%)

Вартість природного газу на європейских хабах (ф'ючерси на червень):

TTF – 86.28 EUR/MWh ($979) (-1.7%)

THE – 86.43 EUR/MWh ($981) (-1.7%)

CEGH – 89.78 EUR/MWh ($1019) (-1.6%)

PEG – 78.28 EUR/MWh ($888) (-3.1%)

2020-тий був важким і непередбачуваним для газовидобувної індустрії

Виконавчий директор АГКУ Артем Петренко в інтерв'ю 112.ua розповів про ключові фактори, що впливали на газовидобувну галузь в 2020 році

- Яким був 2020-тий рік для газовидобувної галузі?

- Цей рік був важким і непередбачуваним для газодобувної індустрії не тільки в Україні, а й у всьому світі. Пандемія Covid-19, економічна криза та рекордне падіння цін на вуглеводні залишать свій слід. На жаль, у поточному році галузь не отримала підтримки з боку держави для продовження інвестиційної діяльності. Ще навесні Асоціація звернулася до президента, уряду й народних депутатів із закликом запровадити податкові стимули, які дозволили б стабілізувати роботу галузі й мотивували газовидобувачів. Йдеться про продовження терміну незмінності оподаткування видобутку вуглеводнів з нових свердловин до 2030 року; запровадження стимулювальної ренти для відновлення законсервованих і ліквідованих свердловин; стимули для розроблення нетрадиційних і важкодоступних покладів вуглеводнів; стимулювальної ренти для видобутку нафти й конденсату для нових свердловин (за аналогією зі стимулювальним режимом, який діє для видобутку природного газу).

- Які підсумки року в обсягах видобутку газу, наростити його так і не вдалося?

- Протягом 9 місяців в Україні було видобуто 15,2 млрд куб. м газу, що на 1,85% менше, ніж минулого року за аналогічний період. Приватні компанії змогли наростити обсяг видобутку на 7% завдяки бурінню нових свердловин за останні два роки. Держкомпанії залишаються на рівні видобутку минулого року.
У цілому, обсяги буріння в країні протягом 11 місяців впали вчетверо. Ми прогнозуємо, що за підсумком року держкомпанії (УГВ, "Укрнафта") залишаться на показниках минулого року або, можливо, трохи їх зменшать. Приватні компанії можуть зрости в межах 5%. Загальний обсяг становитиме близько 20,3 млрд куб. м, що буде трохи менше, ніж минулого року (у 2019 році Україна видобула 20,7 млрд куб. м).

- На якому етапі нині підписання угод про розподіл продукції на дев'яти нафтогазоносних площах?

- Щодо угод про розподіл продукції (УРП), то їх поки ще не підписано, але ми очікуємо, що це буде зроблено найближчим часом. Процес підписання був тривалим і складним. На це вплинула низка факторів: оптимізація профільного міністерства (відомство спочатку об'єднали з Мінекології, потім роз'єднали, що супроводжувалося кадровими змінами), торішні вибори. Не додавала оптимізму й пандемія Covid-19, через яку ускладнилася робота з великими групами людей, загальмувалися перемовні процеси. Крім того, чинне законодавство має низку прогалин, які ще потрібно вдосконалити.

Останніми місяцями ми побачили великий прогрес у процесі угоди текстів УРП і вийшли на фінальну стадію. Проекти УРП де-факто вже затверджено, завершується їхня законодавча експертиза. Ми сподіваємося, що до кінця цього року всі угоди буде підписано, адже фінальний дедлайн для цього - до 12 січня 2021 року. Законодавством передбачено можливість одноразового продовження терміну для підписання на півроку, але Кабмін уже використовував цю опцію, коли продовжував термін цього літа. Тобто до 12 січня 2021 року УРП повинні бути підписані. Якщо до цього часу цього не буде зроблено, то складно сказати, що буде з ділянками. Останнє слово залишиться за владою: чи буде оголошено новий конкурс або ділянки буде передано для продажу на аукціоні в системі Prozorro, вирішувати повинні вони. Щоб продавати ці ділянки на аукціонах, їх доведеться дробити, оскільки площі величезні. Але не будемо забігати вперед. Ми очікуємо, що підписання цих угод відбудеться у відведений термін. І це буде найяскравішою і позитивною подією цього складного року. Підписані угоди дадуть змогу залучити масштабні інвестиції в сектор і дозволять збільшити газовидобуток у країні.

- Результати електронних аукціонів вселяють оптимізм?

- Цього року було проведено два аукціони на нафтогазові ділянки, один з яких став рекордним. Йдеться про Будищансько-Чутівську площу, яку на прозорих електронних торгах купила компанія "ДТЕК Нафтогаз". Ділянку було продано за рекордні 650,5 млн грн, що стало абсолютним рекордом. Вісім аукціонів, на жаль, не відбулися – на виставлені площі не знайшлося зацікавлених інвесторів, що можна пояснити складною ситуацією в секторі.

Як я вже говорив раніше, непроста ситуація у сфері газовидобутку, яку ми спостерігаємо сьогодні, спровокована пандемією та кризою. Через Covid-19 і рекордне падіння цін на вуглеводні інвестори, в тому числі іноземні, стали дуже обережно дивитися на нові проекти. І ця проблема не тільки України, а й усього світу. Ви можете побачити, що провідні нафтогазові компанії, найбільші мейджори - Shell, ExxonMobil, Total, Eni - отримують мільярдні збитки, "зрізають" свої інвестиції, оптимізуються. Це впливає і на великі сервісні компанії, які в умовах відсутності замовлень змушені скорочувати штат.

Наступного року ситуація залежатиме від цін на газ та державної підтримки галузі. Якщо ціни стабілізуються і буде впроваджено податкові стимули, і важливо зазначити, якщо не буде чергової хвилі пандемії, можна очікувати, що в другому півріччі ділова активність зросте, а інтерес інвесторів до газовидобутку в Україні, в тому числі іноземних, повернеться на докризові показники.

- У 2020 році стало остаточно зрозуміло, що програму досягнення енергетичної незалежності 20/20 провалено…

- Останнім часом навколо програми 20/20 точаться багато розмов і маніпуляцій. Але не варто забувати про фактор відсутності нових ліцензій, а також про те, що безліч ініціатив для збільшення видобутку природного газу було впроваджено з істотним запізненням. Якщо аналізувати, то потрібно брати до уваги всі аспекти.

Давно не секрет, що родовища УГВ виснажені в середньому на 75-85%. Щоб збільшувати обсяги видобутку, компанії потрібні нові площі. Але якщо ми згадаємо минулі роки, то "Укргазвидобування" мало купу проблем з відмовами в наданні йому спеціальних дозволів. Їхню видачу блокували, як ми пам'ятаємо, на рівні облрад. Особливо гострою була ситуація на Полтавщині, де УГВ отримала понад 70 відмов від облради. До речі, лише з кінця 2019 року держава позбавила облради права погоджувати надання спецдозволів.

- Як оцінюєте рішення уряду віддати "Нафтогазу" шельф без конкурсу?

Щодо шельфу це було компромісним рішення, враховуючи складну ситуацію у вітчизняному газовидобутку та взагалі у світі, віддати цю ділянку найбільшому державному підприємству. У "Нафтогазі" заявили, що після проведення геологічної розвідки залучатимуть міжнародних провідних гравців до спільної роботи за цим проектом.

Розмовляла Олена Голубєва

Джерело: https://bit.ly/3ocJo8c

Аналітика
28/05/22

 Асоціація газовидобувних компаній України пропонує вашій увазі щотижневий моніторинг нафтогазо...

21/05/22

 Асоціація газовидобувних компаній України пропонує вашій увазі щотижневий моніторинг нафтогазо...

14/05/22

 Асоціація газовидобувних компаній України пропонує вашій увазі щотижневий моніторинг нафтогазо...

13/05/22

Презентація виконавчого директора Асоціації Артема Петренка під час щорічного зібрання Central-Easte...

07/05/22

Асоціація газовидобувних компаній України пропонує вашій увазі щотижневий моніторинг нафтогазовидобу...