06.12.2021

Видобуток природного газу з початку року – 18 297 232 тис. м3

Середньозважена ціна на природний газ (ресурс грудня) – 30 209 UAH/тис. м3 без ПДВ (по всіх умовах оплати)

TTF – 89.96 EUR/MWh ($1076) (+0.7%)

THE – 90.64 EUR/MWh ($1084) (+0.6%)

CEGH – 91.26 EUR/MWh ($1091) (+1.8%)

PEG – 89.87 EUR/MWh ($1075) (+0.6%)

Штучне регулювання ціни на видобутий газ призведе до стрімкого падіння газовидобутку

14/10/21

Асоціація газовидобувних компаній України, яка об'єднує провідні газовидобувні підприємства державної та приватної форми власності, висловлює серйозне занепокоєння та звертає увагу уряду, народних депутатів та громадськості на ризики запровадження штучного регулювання ціни на видобутий природний газ приватними газовидобувними підприємствами.

Ініціатива щодо обмеження прав незалежних газовидобувників продавати газ за ринковими цінами суперечить Закону України «Про ринок природного газу», а також усім впровадженим в останні роки реформам щодо лібералізації ринку газу в Україні. Це завдасть удару по іміджу України на міжнародній арені та негативно вплине на євроінтеграційні процеси.

Звертаємо увагу, що будь-які спроби використання короткострокових, штучних та неринкових методів неодмінно призведуть до негативних наслідків для економіки України та нафтогазовидобувної галузі зокрема.

Через запровадження механізму регулювання ціни приватні газовидобувні компанії будуть змушені зупинити інвестиції у геологорозвідувальні роботи, розробку родовищ та буріння нових свердловин. Це, в свою чергу, призведе до скорочення робочих місць в секторі і суміжних галузях, а також до зменшення надходжень до державного й місцевого бюджетів. За попередніми підрахунками, втрати можуть скласти до 10 млрд грн.

Згортання інвестиційних проєктів позначиться на зменшенні обсягів видобутку власного газу. Так, за останні 5 років приватні газовидобувні підприємства наростили обсяги видобування більш ніж на 20%. За результами 2021 року загальний видобуток незалежними компаніями має скласти 5 млрд м3, що стане рекордом для України. Водночас, зупинка інвестиційної діяльності призведе до щорічного падіння газовидобутку приватними газовидобувниками на 10%, що в свою чергу потребуватиме збільшення поставок в Україну імпортного газу. Це послабить енергетичну безпеку України, особливо, враховуючи, запуск Північного потоку-2 та ризик скорочення або й повного припинення транзиту російського газу через нашу країну.

Окрім того, пропозиції щодо штучного регулювання ціни завдадуть удару по інвестиційному іміджу України. Так, залучення мільярдних інвестицій у нафтогазові проєкти, які, зокрема, передбачені підписаними угодами про розподіл продукції, будуть неможливі. Це означає втрату понад 12 млрд грн у найближчі п'ять років.

Наголошуємо, що галузь, яка інвестує в масштабні, довгострокові нафтогазові проєкти не сприймає ручних, короткочасних та емоційних рішень.

Асоціація газовидобувних компаній України звертається до уряду, народних депутатів та громадськості щодо публічності та обговорення будь-яких змін законодавства за участі ключових учасників ринку.

 Довідка:

Асоціація газовидобувних компаній України - найбільше об'єднання провідних газовидобувних підприємств державної та приватної форми власності в Україні. До складу Асоціації входять: Укргазвидобування (Група Нафтогаз), ДТЕК Нафтогаз, Burisma Group, Укрнафтобуріння, Smart Energy, Полтавська газонафтова компанія, Західнадрасервіс, Geo Alliance Group та Куб-Газ. Спільно компанії Асоціації видобувають 93% українського газу, створюють 26 тис. робочих місць та забезпечуть 5% доходів державного бюджету України.

Аналітика
26/11/21

Презентація виконавчого директора Асоціації Артема Петренка під час виступу на SPE Eastern Europe Su...

10/11/21

Асоціація газовидобувних компаній України представляє щомісячний моніторинг газового ринку ...

27/10/21

Презентація виконавчого директора Асоціації Артема Петренка під час 7-го Українського Газового Форум...

13/10/21

Асоціація газовидобувних компаній України пропонує вашій увазі Дайджест новин газовидобувної індустр...

12/10/21

Ukraine Oil & Gas Industry Guide 2021 – унікальний аналітичний путівник для міжнародних інвестор...