Вже більше року газовидобувна індустрія, як і вся Україна, працює в надскладних умовах під ракетними обстрілами російських терористів. За цей час було пошкоджено понад 600 об’єктів в секторі, українська економіка загалом зазнала збитків на суму понад $700 млрд.
Попри усі складнощі державні та приватні компанії видобувають газ, бурять нові свердловини, інвестують в надра, сплачують податки, допомагають армії та вимушеним переселенцям, тим самим наближаючи нашу перемогу.
«У воєнному 2022 році компанії розпочали буріння 74 нових газових свердловин. Це доволі хороший показник, зважаючи на те, що роботи проводилися фактично під щоденними ракетними обстрілами та атаками російських окупантів. Саме буріння нових свердловин є запорукою збільшення видобутку газу в країні, а також єдиним дієвим механізмом, щоб боротися із виснаженістю родовищ та стрімким щорічним природним падіння. За п’ять років дії стимулюючого оподаткування в Україні було пробурено 432 нові свердловини. Частка видобутку приватних компаній із нових свердловин завглибшки понад 5 км становить 50% від загального обсягу виробництва», - сказав виконавчий директор Асоціації Артем Петренко під час виступу на ІX Міжнародному галузевому форумі.
Артем Петренко також звернув увагу на ті проблеми, які потребують уваги та оперативного врегулювання:
- Реалізація видобутого газу приватними компаніями.
Через війну попит на газ від промисловості, яка була головним споживачем незалежних видобувників, різко скоротився і досягає понад 50%. Неможливість продати газ змушує компанії закачувати його у підземні сховища, тож вирішення цього питання дозволить приватним видобувникам наростити виробництво, збільшити інвестиції в сектор та відрахування до бюджету. - Підготовка до наступного опалювального сезону.
Україна поставила амбітну ціль пройти опалювальний сезон 2023/2024 без імпортного ресурсу, зосереджуючись насамперед на власному видобутку. Злагоджена та конструктивна співпраця держави і бізнесу повинна забезпечити стабільні обсяги виробництва газу та закласти фундамент для його нарощення. - Оптимізація української ГТС та ризики зупинки транзиту.
У разі зупинки транзиту газотранспортна система працюватиме в реверсному режимі, як це вже траплялося, коли росіяни зупиняли постачання газу до ЄС. Загалом же, проведення робіт з оптимізації дозволить захистити внутрішніх споживачів, а також позитивно вплине на видобуток природного газу в Україні.