27.09.2021

Видобуток природного газу з початку року – 14 455 636 тис. м3

Середньозважена ціна на природний газ (ресурс вересня) – 17 072 UAH/тис. м3 без ПДВ (100% передоплати)

TTF – 68.26 EUR/MWh ($847) (+0.8%)

NCG – 68.11 EUR/MWh ($845) (+0.7%)

GPL – 68.43 EUR/MWh ($849) (+0.7%)

CEGH – 69.74 EUR/MWh ($866) (+1.3%)

Державний та місцевий бюджети можуть недоотримати щонайменше 2 млрд грн ренти

30/04/21

Асоціація газовидобувних компаній України звертає увагу Уряду, народних депутатів та громадськості на критичну ситуацію, яка склалася у секторі та заявляє, що через новий механізм розрахунку середньої митної вартості імпортного природного газу з 1 квітня 2021 року, вітчизняні газовидобувні компанії не зможуть нарахувати та сплатити свої зобов’язання з рентної плати за видобуток газу. За попередніми підрахунками, через правову неузгодженість, вже в травні 2021 року державний та місцевий бюджети можуть недоотримати щонайменше 2 млрд грн податків, що матиме катастрофічні наслідки для економіки України та газовидобувних регіонів.

Відповідно до вимог податкового законодавства, рента за газовидобуток розраховується компаніями від середньої митної вартості імпортного природного газу, що склалася у процесі його митного оформлення під час ввезення на територію України. Середня вартість визначається Державною митною службою України та щомісяця публікується на офіційному вебсайті Міністерства економіки, торгівлі та сільського господарства України. До 1 квітня середня митна вартість імпортного природного газу або іншими словами – імпортний паритет – зазначалася у гривнях та доларах США за тис. м3.

Згідно нової редакції Закону України «Про Митний тариф України», який набрав чинності 1 квітня 2021 року, природний газ, який ввозиться на територію України, відтепер визначатиметься у новій одиниці виміру – у тис. кВт·год замість тис. м3, як це було досі. Цей показник відповідає характеристиці теплоти згорання газу, він має різні значення залежно від регіону видобування, може змінюватись на різних родовищах, і у зв'язку з відсутністю узгодженої методології, розрахувати обсяг видобутої продукції для сплати ренти у тис. кВт·год є неможливим.

«Газовидобувні компанії, як найбільші платники податків, зобов’язані кожного місяця сплачувати рентну плату за обсяг видобутого газу за попередній місяць. Зважаючи на те, що набрав чинності Закон України «Про Митний тариф України» і Державна митна служба України розраховуватиме середню вартість імпортного газу вже у тис. кВт·год замість тис. м3, надрокористувачі не зможуть ні з технічної, ані з юридичної точки зору розрахувати суму ренти за квітень 2021 року і, відповідно, не матимуть можливості її сплатити. Це порушить умови користування надрами без жодної вини компаній та може стати підставою для зупинення дії наданих спеціальних дозволів. Для вирішення цього питання необхідно невідкладно погодити прозорий механізм визначення імпортного паритету у тис. м3», - зазначив виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній України Артем Петренко.

Для недопущення кризової ситуації в секторі, Асоціація звернулась до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля із проханням взяти під особистий контроль це питання та доручити профільним органам вирішити його якомога швидше без негативних наслідків для газовидобувних підприємств та державного бюджету.

Аналітика
16/09/21

Презентація виконавчого директора Асоціації Артема Петренка під час виступу на VIII Міжнародном...

13/09/21

Асоціація газовидобувних компаній України представляє щомісячний моніторинг газового ринку ...

11/08/21

Асоціація газовидобувних компаній України представляє щомісячний моніторинг газового ринку.  ...

26/07/21

Аналітики дослідження зазначають, що збільшення попиту на природний газ в наступні 15-20 років буде ...

20/07/21

Асоціація газовидобувних компаній України пропонує вашій увазі Дайджест новин газовидобувної індустр...