Асоціація газодобувних компаній в колі відомих українських експертів продовжила обговорення майбутніх реформ газовидобувної галузі. Разом за круглим столом, який був присвячений детальному обговоренню Дорожньої карти в нафтогазовій промисловості, в частині податкової політики, зібралися представники Центру Разумкова, Асоціації «Надрокористувачі України», Асоціації «Газові трейдери», проекту EITI, компанії Everlegal, Easy Business, профільні журналісти « Дзеркало тижня », Уніан, Hubs. Дискусія про податки в галузі, яка була публічно закладена Асоціацією на круглому столі 19 липня, отримала своє продовження в експертному середовищі.
На зустрічі було детально обговорено кілька ключових ініціатив реформування податкової політики, які розробила Асоціація у відповідь на запит держави про підвищення обсягу внутрішньої газовидобутку протягом наступних чотирьох років.
Те, що в галузі податковий режим є регресивним і складним, а розмір рентного податку - не конкурентна для залучення капіталу в нові проекти, ні у кого не викликало сумнівів. Вкотре було озвучено, що податкова система галузі сьогодні служить виключно як джерело поповнення бюджету і зовсім не стимулює залучення технологій в давню технологічну базу галузі. У зв'язку з цим Асоціація подала на публічне експертне обговорення ініціативу впровадження єдиної ренти в розмірі 12% на газ і нафту, при якій розробка нових газових родовищ стане економічно рентабельною.
Обгрунтовуючи розмір ставки оподаткування, виконавчий директор Асоціації Роман Опімах вказав, що «Позиція Асоціації ґрунтується на глибокому аналізі тенденцій податкової політики в країнах Європи, детальному аналізі досліджень Deloitte, а також аналізі потенціалу України від відомої американської консалтингової компанії IHS Energy».
Учасники погодилися, що скорочення надходжень до бюджету внаслідок зниження ренти до 12%, може бути компенсовано за рахунок дивідендів компанії "Укргазвидобування", це і стане прозорим джерелом для інвестицій у видобуток або покриттям програм житлових субсидій. У цьому році держава вже використовувало цей механізм, коли компенсувало надходження за рахунок дивідендів в розмірі 1 млрд. Грн від компанії «Укртранснафта».
Роман Сторожев, Президент Асоціації «Надрокорістувачі України» повідомив, що «За їхніми підрахунками для конкуренції з країнами, які володіють значними ресурсами і де інвестор буде шукати собі альтернативу, для України потрібно знижувати рентну ставку до 12-15%, враховуючи ще і ризик зниження цін на газ».
В ході зустрічі також активно обговорювалася ініціатива Асоціації про перехід на систему оподаткування прибутку замість доходу і трирічного періоду адаптації. Висловлюючи свою оцінку даній пропозиції, Віктор Логацкій, експерт енергетичних програм Центру Разумкова підкреслив, що «В таких державах з усталеними фінансовими системами як Великобританія та Норвегія, дійсно ресурсний податок вилучається з фінансового результату. Що стосується нашої ситуації, тільки вийшов перший звіт EITI, в країні ще слабка податкова система, примітивна облікова політика на підприємствах, навіть немає електронного бухтчета у всіх підрозділах «Укргазвидобування», перехід виключно на податок на прибуток для нафтогазовидобувачів - це передчасна завдання. Він вважає, що може використовуватися різна комбінація ресурсних податків з акцентом на податок на прибуток. Паралельно він повідомив, що в даний час на рівні Мінфіну обговорюється ініціатива для нового податкового Кодекса- введення податку на вивіз капіталу.
Своєчасними ініціативами, які необхідно підтримати, експерти назвали: позицію в питанні децентралізації рентних платежів в розмірі 5% (згідно із законопроектом №3038) при яких буде створена фінансова мотивація для регіонів, де безпосередньо відбувається розвідка, буріння і видобуток газу. А також в питанні бази нарахування ренти, яка повинна визначатися ціною на ліквідному європейському хабі NCG, без урахування витрат на транспортування. Сьогодні база нарахування ренти - не є оптимальною в силу відсутності конкуренції на ринку.
Озвучуючи свою позицію, Віктор Логацкій, з Центру Разумкова підкреслив, що «сьогодні компаніям необхідно всіляко акцентувати увагу уряду на децентралізації рентних платежів, оскільки без місцевих рад питання землеутройства - не вирішити».
Одноголосно експерти прийшли до думки, усунення помилки в питанні подвійного оподаткування за угодами УРП.
«Це повинен бути зрозумілий і абсолютно прозорий механізм співпраці держави та інвестора», - стверджував експерт з Центру Разумкова.
Учасники виступили за зменшення або скасування ренти за проектами УРП і вилучення державою вигод тільки у вигляді ресурсної продукції.