24.03.2023

Вартість природного газу на європейських хабах (день наперед):

TTF – 42.99 EUR/MWh ($496) (+9.0%)

THE – 43.67 EUR/MWh ($503) (+8.6%)

CEGH – 44.37 EUR/MWh ($511) (+5.7%)

PEG – 42.90 EUR/MWh ($495) (+8.3%)

Вартість природного газу на європейських хабах (ф'ючерси на квітень):

TTF – 43.16 EUR/MWh ($498) (+7.7%)

THE – 43.75 EUR/MWh ($504) (+7.0%)

CEGH – 44.47 EUR/MWh ($513) (+6.8%)

PEG – 42.61 EUR/MWh ($491) (+7.5%)

Листопад 2020. Щомісячний моніторинг газового ринку

11/12/20

ВИДОБУТОК

У листопаді було видобуто 1,63 млрд м3 газу, що на 3,6% менше, ніж у жовтні та на 5% менше, ніж у листопаді 2019 року.

Так, АТ «Укргазвидобування» знизило видобуток на 3% до попереднього місяця та на 7% у порівнянні з листопадом минулого року. ПАТ «Укрнафта» після минулорічних зростань також продемонструвала спад майже на 8,5% до результатів листопада 2019-го. Попри негативну тенденцію на ринку, незалежні газовидобувники разом збільшили видобуток газу на понад 2% порівняно із аналогічним періодом минулого року.

Загалом, за січень-листопад 2020 року Україна видобула 18,56 млрд м3 власного газу, що на 1,92% менше, ніж за аналогічний період минулого року.
1
Передостанній місяць року демонструє позитивні сигнали щодо помірного зростання обсягів газовидобування у світі. За умови відсутності чергової хвилі COVID-19, попит на газ зростатиме в наступні роки, але стрімкого повернення до показників антикризових часів очікувати ще рано. По мірі відновлення ринку, незалежні видобувники проявлятимуть обережність та стриманість, витрачаючи менше коштів на ризиковані проєкти, більше схиляючись до стабільної та прогнозованої роботи.

Беручи до уваги ринок LNG, провідна компанія Wood Mackenzie констатує неминучу трансформацію довготривалих контрактів, які десятиліттями приваблювали фінансистів та мейджорів. Через дві хвилі стрімкого падіння цін за останні 5 років, пандемію та економічну кризу, покупці в Азії наразі потребують більшої гнучкості та не згодні йти на поступки в питаннях заключення договорів. Прогнозований довгостроковий ріст споживання в Індії та Китаї спонукає постачальників ресурсу залучати нетрадиційні джерела капіталу, шукати нових партнерів, а також нові підходи у питаннях оцінки та продажу вуглеводнів.

В короткостроковій перспективі мейджори залишають в полі зору менш ризиковані проєкти в попиті та ціноутворенні, адже, незважаючи на варіативність ризиків з прив’язкою до регіону, пришвидшення декарбонізації викликає зростаючу занепокоєність.

Таким чином, через мінімальну маржу та намагання максимально знизити збитки, світові компанії перенаправляють капітал із ризикованих та менш прогнозованих проєктів на бік стабільних.


ЦІНОУТВОРЕННЯ

На початку місяця, вже традиційно, ми спостерігаємо затишшя, адже трейдери не проявляють високої активності. Протягом першого тижня ціни на природний газ зростали, окрім єдиного зниження, яке відбулося 3 листопада. Тоді ціна була найнижчою за тиждень і склала 13,11 євро/Мвт-год (164 дол. за 1000 м3). Найвищим показником на початку місяця відзначився торговий день 6 листопада, коли ціна склала 14,40 євро/Мвт-год (180 дол. за 1000 м3). Такі коливання можна пояснити надмірним постачанням в період стабільного споживання та закономірним похолоданням.

Загалом, в середині місяця ціни були стабільними та коливалися в межах 13,35-14,18 євро/Мвт-год (167-177 дол. за 1000 м3). Але на зміну стабільності прийшло п’ятиденне падіння до 12,61 євро/Мвт-год (157 дол. за 1000 м3), тобто на 11% від середини третього тижня.

Найвищі показники у листопаді зафіксовано протягом останнього тижня. Тоді ціни різко пішли вгору та досягли місячного піку в 14,57 євро/Мвт-год (182 дол. за 1000 м3), що на 16% більше від мінімальної ціни за весь місяць.
2
Серед головних причин, що безпосередньо впливали на ціноутворення:

Позитивні:
   - Збільшення попиту внаслідок позитивних новин дієвості вакцини Pfizer
   - Страйки на заводі Nyhamna в Норвегії, що стали передумовою для скорочення імпорту

Негативні:
   - Надлишок газу через понижений попит на електроенергію
   - Суттєві сезонні поставки
   - Зниження цін на американському хабі Henry Hub

Загальним фактором, що впливав на коливання цін стали погодні умови, адже цінова кон'юнктура змінювалась в залежності від теплої або холодної температури.

Кореляція цін в Україні на початку місяця повністю повторювала тенденцію на європейських хабах та відображала закономірний ріст цін та сезонне збільшення попиту. Аналогічно ситуації в Європі, трейдери притримуються стратегії вичікування та формують основні угоди на придбання ресурсу на наступні місяці ближче до середини місяця.

За результатами електронних біржових торгів на ТБ «Українська енергетична біржа» за умови 100% передплати, середня ціна у листопаді склала 5143 грн (182 дол.) за 1000 м3, що на 9% більше за показники жовтня.

Ціна ресурсу листопада у Нафтогаз Трейдинг для промислових споживачів за умови 100% передплати збільшилась на 10% до попереднього місяця і склала 5140 грн (182 дол.) за 1000 м3 без ПДВ.

В свою чергу, за інформацією Мінекономіки, імпорт природного газу на територію України в листопаді здійснювався за середньою ціною 5162 грн (182 дол.), що на 6% більше ніж попереднього  місяця.

БУРОВІ ВЕРСТАТИ: УКРАЇНА ТА ЄВРОПА 

За даними Асоціації газовидобувних компаній, у листопаді в Україні у роботі було задіяно 24 бурових верстати. Наша країна продовжує залишатися в режимі стагнації та невеликого зменшення, що пояснюється неможливістю компаніям бурити нові свердловини при низьких цінах.

В умовах сезонного коливання, Європа все ще залишається стабільною, проте з ознаками стагнації. Загалом, тут у бурінні було задіяно 77 бурових верстатів.

Норвегія – єдина країна із найбільшим місячним зростанням у 4 бурових верстати, наразі має задіяних у виробництві 19. Країна прогнозує подальше підвищення рівня видобутку нафти та газу і зменшення в розрізі видобутку конденсату та NGL. Одним із факторів, який покладений в основу прогнозування, є проведення ліцензійного раунду в районі норвезького континентального шельфу APA 2020, внаслідок якого було отримано 33 заявки від компаній, що планують здійснювати діяльність в сфері E&P. Серед яких: Vår Energi AS, Wintershall DEA Norge AS, ConocoPhillips Skandinavia AS, Equinor Energy AS та інші. Саме збереження інвестиційних проєктів та імплементація важливих для галузі інструментів, стануть стабілізуючим кроком, який необхідний сектору та країні.
3
У Великій Британії за результатами місяця було менше на один буровий верстат, тобто у бурінні було задіяно лише 7 на офшорі. Варто зазначити, що після п'ятимісячної статичності, за два останні місяці показники збільшено у понад два рази.

Туреччина підтримала тенденцію та виявилась останньою країною, яка знизила свої показники в листопаді. Як наслідок, зменшивши кількість активних верстатів на 3 за місяць, вона повернулася до показників початку 2019 року.

Хорватія, Угорщина, Ісландія, Італія, Нідерланди, Польща, Румунія, Сербія, Чорногорія і Португалія залишалися стабільними, де не зафіксовано жодних коливань. Варто зазначити, що після 8-річної перерви в бурінні, Португалія другий місяць поспіль відновлює діяльність з 1 буровим верстатом.

Країною, що під кінець року разом з Норвегією відзначилась зростанням, є Франція, яка задіяла у роботу додатковий верстат та в результаті має 2 шт.

БУРОВІ ВЕРСТАТИ: ІНШІ ЧАСТИНИ СВІТУ 

За даними Baker Hughes Rig Count, загальна кількість активних бурових верстатів в світі наприкінці листопада склала 1075 шт., що на 33 верстати більше, ніж у жовтні та на понад 967 шт. менше, якщо порівнювати із аналогічним періодом минулого року (2042 шт.).

Після найбільшого падіння від початку року, мастодонти Північної Америки – США і Канада, хоча і зазнали скорочення на -62% та -30% відповідно (порівняно з листопадом 2019 року), але почали збільшувати кількість бурових верстатів, що задіяні у виробництві нових свердловин. Більш приємна цінова кон'юнктура з часів катастрофічно низьких цін у травні дає можливість все частіше робити кроки до розвитку. За результатами листопада, США мають в середньому 311 бурових верстатів, а Канада – 95. Левову частку (понад 90%) займають горизонтальні установки.

Щодо решти регіонів, то в Африці за обсягами буріння лідерами залишаються Алжир (+5 шт.) та Лівія (+4 шт.). Остання, до речі, йде пліч-о-пліч з Нігерією (+1 шт.) за кількістю бурових верстатів. Кенія, Чад, Камерун, Ефіопія та Джибуті не зазнали змін, а Ангола навіть задіяла додатковий верстат і має в загальній кількості 3 шт. Всього в Африці за результатами листопада у роботі було задіяно 63 верстати, що на 9 більше від жовтня (+17%).
4
В Азіатсько-Тихоокеанському регіоні загальна кількість бурових верстатів налічувала 164 шт., що на 6 менше, ніж у жовтні (4%). Країни, де зафіксовано зменшення: Бруней (-100%), Китай в зоні офшору (-14%), Індонезія (-11%) та В’єтнам (-50%). З іншого боку, Малайзія та Таїланд показали ріст на 2 (+67%) та на 1 бурові верстати (+33%) відповідно.

Жодна із країн Латинської Америки не знизила кількість активних бурових верстатів. Навпаки, всі окрім Гаяни, збільшили інвестиції в буріння. Серед лідерів - Аргентина, яка за місяць збільшила приріст на 5 верстатів (+24%). Загальна кількість працюючих верстатів в регіоні склала 101 шт., що на 15 більше, ніж у жовтні (17%).

Ситуація на Близькому Сході особливо не змінилася, але індивідуально по кожній країні є різною. Падіння зафіксовано: Єгипет (-4 шт.), Оман (-2 шт.), Саудівська Аравія (-10 шт.), де остання продемонструвала зменшення з початку року на 51 верстат, або на 46%. Країни, які навпаки, підвищили власні показники: Пакистан (+2 шт.), Катар (+3 шт.) та ОАЕ (Абу-Дабі +1 шт.). Інші країни не показали ані збільшення, ані зменшення.

Таким чином, в результаті проведеного огляду можна констатувати, що більшість видобувних держав спостерігають за ціновою кон’юнктурою на світовому ринку та утримують кількість активних верстатів задіяних в бурінні на одному рівні.

Причиною, яка слугує збільшенню активних бурових верстатів є те, що в останньому кварталі оператори витрачають залишок запланованих на 2020 рік капітальних інвестицій.

Новини Асоціації
15/03/23

Виконавчий директор Асоціації Артем Петренко взяв участь IX Міжнародному галузевому форумі, яки...

17/02/23

Виконавчий директор Асоціації Артем Петренко взяв участь у шостій віртуальній зустрічі Continental E...

10/02/23

Виконавчий директор Асоціації Артем Петренко взяв участь у круглому столі, який був присвячений...

08/12/22

Осучаснення Правил розробки родовищ, приведення їх у відповідність з діючим законодавством є важливи...

01/12/22

Верховна Рада України ухвалила у другому читанні євроінтеграційний законопроєкт № 4187 (доопрацьован...